מרחב עולם תוכן לעסקים
 
 
 
 

ביטוח לאומי – העסקת עובד במשק בית

 
צילום: ליאור נוימן
צילום: ליאור נוימן

ביטוח לאומי - העסקת עובד במשק הבית

 

משפחות רבות במדינת ישראל מעסיקות עובדים במשק בית. עובד/ת במשק בית יכול להיות מטפל לילדים הקטנים, מנקה, עוזר סיעודי, גנן וכו'.

 

יש לשים לב כי לעניין ביטוח לאומי ההגדרה של "מעביד" לעיתים שונה מזו המוכרת לכולנו וייתכנו מצבים בהם העובדים שהוזכרו לעיל ייחשבו עובדים שלנו והאחריות לביטוחם היא עלינו, למרות שלדעתנו אין זה כך. מאחר וייתכן כי לא חשבנו שאנו המעסיקים של העובד ולא שילמנו דמי ביטוח לאומי – אזי העובד אינו מבוטח וייתכנו שתי בעיות עתידיות עיקריות:

 

1) ביטוח לאומי יבקש בעתיד לשלם את דמי הביטוח בתוספת הצמדה, ריבית וקנסות.

2) בעיה שנייה וקשה יותר היא אם חס וחלילה נפגע העובד והוא מגיש תביעה לביטוח הלאומי.

 

במקרה הראשון נאלץ לשלם את סכום הביטוח עם הצמדה, ריבית וקנסות וכל אחד צריך לעשות את החשבון שלו האם זה משתלם. אולם, במקרה השני, נצטרך לשלם את דמי הביטוח בצרוף הצמדה, ריבית וקנסות, אולם המוסד לביטוח לאומי רשאי לתבוע את המעסיק להחזר גימלה ששילם המוסד לעובד שנפגע, וכאן הסכומים יכולים להיות גבוהים מאוד.

 

איך משלמים דמי ביטוח לאומי לעובד?

 

בכדי לשלם דמי ביטוח לאומי לעובד במשק בית יש לפתוח תיק מעסיק בביטוח הלאומי. פתיחת התיק נעשית באמצעות מילוי טופס בל/ 6976. את הטופס ניתן להוריד מאתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי: ולשלוח אותו בדואר/פקס לסניף הקרוב לביתכם (גם את פריסת הסניפים ומספרי הפקס ניתן להוריד מאתר האינטרנט) או לגשת לכל סניף של המוסד לביטוח לאומי ולקבל את הטופס ואף עזרה במילויו.

לאחר שביצענו זאת, ישלחו לביתנו שוברי תשלום חצי שנתיים, הכולל הסברים על אופן המילוי והסכומים שיש לשלם. יש לשים לב שכיום לא ניתן למלא את השובר ללא שם העובד כמו שהתאפשר במחצית הראשונה של שנת 2005, אלא יש לרשום את פרטי העובד. דבר זה עלול ליצור התנגדות מצד העובד מאחר וייתכן כי הוא מקבל דמי אבטלה, הבטחת הכנסה, גימלה מהמוסד לביטוח לאומי, נקודת זיכוי לבן זוגו (מאחר והוא רשום כלא עובד) וכו'.

עצתי היא לא לוותר ולשלם את דמי הביטוח אפילו במחיר של אובדן העובד וחיפוש עובד אחר. יש לזכור כי במקרה ובעתיד יצטרך העובד להוכיח כי עבד אצלכם, אזי אתם עלולים לשאת בכל הנטל המוזכר לעיל.

 

לסיום, מספר דגשים שכדאי להניח עליהם את הדעת:

  • רצוי לשלם ביטוח לאומי לעובד במשק בית על מנת להיות מבוטחים ושקטים.
  • הקנסות והחיובים האפשריים בגין עובד שלא שולמו עבורו דמי הביטוח הלאומי עשויים להיות כבדים ביותר.
  • יש לציין בשובר התשלום את שם העובד ופרטיו.
  • התשלום נעשה פעמיים בשנה. עבור חודשים ינואר – יוני, התשלום הוא ב- 10 ליולי ועבור החודשים יולי – דצמבר, התשלום הוא ב- 10 בינואר העוקב.
  • יש לזכור שגם ועד הבית עשוי להיחשב מעסיק החייב בתשלום ביטוח לאומי עבור הגנן, מנקה חדר המדרגות וכו'.
  • כיום, אין אישור לעובדים זרים לעסוק במשק בית. עובד זר שמצהיר כי יש לו רישיון עבודה – הרישיון תקף אך ורק לעבודה בסיעוד, בניין או עבודה מאושרת אחרת אשר איננה משק בית. מעביד שייתפס מעסיק עובד במשק בית צפוי לעונשים הקבועים בחוק (יש לשים לב שבתי המשפט החלו להחמיר בעונשים באופן מהותי) ובנוסף גם הביטוח הלאומי יוכל לחייב את המעביד בתשלום דמי ביטוח כולל ריבית, הצמדה וקנסות או אם העובד הזר נפצע וקיבל גימלה – אז גם בתשלום הגימלה.

 

לפרטים על הכותב

לכתבות נוספות בנושא כספים

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
© Daronet LTD.