מרחב עולם תוכן לעסקים
 
 
 
 

שאלות ותשובות

שאלות ותשובות בנושא: כספים

התשובות לשאלות של הגולשים נכתבו עי" רו"ח יהודה משב ועדי איתן- כלכלנית ומבקרת פנים.

 

שאלה:

אני מורה בתיכון, ואני מעוניינת להגדיל את הכנסתי ולתת שיעורים פרטיים. מה נדרש ממני מבחינת מס הכנסה, מע"מ, הביטוח הלאומי ומס בריאות?

 

תשובה:

מס בריאות משולם במסגרת התשלום לביטוח לאומי, כך שאין שום תיק לפתוח.

מקדמות מס ודוח שנתי- בעיקרון, אם לפי ההכנסות שלך את תגיעי לחבות מס, אזי כדאי לשלם מקדמות. על כל פנים, לאחר הגשת הדוח השנתי מס הכנסה השנתי מחשב אם תצטרכי לשלם מס נוסף או ,להיפך, תקבלחי החזר. במסגרת הדוח השנתי ניתן להגיש טפסים נוספים, העשויים להגדיל את החזר המס שלך: הפרשות לק. גמל, פנסיה, ביטוח חיים, תרומות מעל סכום מסוים למוסדות מוכרים ועוד. פרטים מלאים תמצאי באתר מס ההכנסה.

 

 

שאלה:

מע"מ על תרומה.

האם כאשר אני (חברה) מקבלת 100 ש"ח מלקוח שמתוכם 30 ש"ח מועברים לתרומה (אני רק מהווה צינור לאותם 30 ש"ח) יחול מע"מ על כל הסכום או רק על הסכום בניכוי התרומה? יש לציין שהלקוח יודע מראש שהסכום הנ"ל יתרם וכחלק מהעסקה אני מהווה צינור שמעביר לעמותה - כלומר ידוע מראש שאני מקבל 70.

 

תשובה:

נשאלת השאלה מי תורם את ה- 30 ש"ח (על שם מי נרשמת התרומה). אם החברה תורמת את ה- 30 ש"ח, אז יש להוציא ללקוח חשבונית על מלוא הסכום (100 ש"ח) בתוספת מע"מ (במקרה כזה החברה תקבל את הזיכוי במס עבור התרומה). אם הלקוח תורם את התרומה (והוא מקבל את ההטבה במס) אז על החברה להפיק חשבונית על 70 ש"ח (בתוספת מע"מ) והקבלה עבור התרומה תעבור אליו.

 

 

שאלה:

שווי רכב.

יש לי חברה פרטית ועד היום השתמשתי באוטו שלי (העסק קיים שנתיים). האם עדיף לקנות רכב לחברה ולשלם שווי שימוש? מה זה בכלל שווי שימוש ?

 

תשובה:

מעביד יכול לתת לעובד משכורת בכסף או בשווה כסף. כאשר מעביד נותן רכב לעובד (גם אם העובד הינו בעל העסק) אז הדבר נחשב להטבה לעובד ומתייחסים לזה כחלק מהמשכורת. כדי לפשט את החישוב הכלכלי של ההטבה הזו, קבעו רשויות המס דרגות שווי שימוש לרכב (קבוצות שווי רכב). כל רכב מדורג בקבוצת שווי מסוימת שהקבוצה מייצגת את הסכום שיש להוסיף למשכורת העובד - לצורך חישוב המס בלבד. רצ"ב קבוצות השווי:
קבוצה 1 - 1,420 ש"ח
קבוצה 2 - 1,570 ש"ח
קבוצה 3 - 2,160 ש"ח
קבוצה 4 - 2,640 ש"ח
קבוצה 5 - 3,680 ש"ח
קבוצה 6 - 4,720 ש"ח
קבוצה 7 - 5,980 ש"ח
קבוצת השווי מופיעה ברישיון הרכב.
לדוגמא: אם מעביד נותן לעובד רכב שמסווג בקבוצה 2 - יש לזקוף לעובד שווי של 1,570 ש"ח לחודש במשכורת לצורך חישוב המס.
במקרה שלך, אם ההוצאות של הרכב הפרטי נרשמו בחברה כהוצאה, ייתכן ויש לזקוף שווי במשכורת שלך.

 

 

שאלה:

פתיחת תיק במע"מ

איזה ניירות אני צריך להביא למע"מ כדי לפתוח תיק אם אני חברה. (פתחתי חברה ברשם החברות, אני חברה של איש אחד בינתיים)

 

תשובה:

המסמכים הנדרשים על מנת לפתוח תיק לחברה במע"מ הם: תעודת התאגדות מרשם החברות, טופס 821 לרישום במע"מ (ניתן להשגה במשרדי מע"מ או באינטרנט), תקנון החברה, אישור עו"ד על מינוי מנהלים בחברה ועל מורשי חתימה, אישור מהבנק על פתיחת חשבון (אפשר גם שיק מבוטל של החברה) ואישור על מורשי החתימה בבנק, צילום ת.ז. של המנהלים וחוזה שכירות (אם העסק בשכירות).

שים לב, כי יש לפתוח תיקים גם במס הכנסה, ואם אתה מעסיק עובדים (כולל אותך) עליך לפתוח תיק ניכויים במס הכנסה ובביטוח לאומי.

 

 

שאלה:

יש לי עובד חדש, שעובד בינתיים במשרה חלקית. הוא עובד אצלי כבר 4 חודשים. אני משלם לו לפי שעה. הוא מרוויח בערך 2500 שקל. האם אני חייב לשלם לו גם פנסיה? איך? או ביטוח מנהלים?

 

תשובה:

על פי החוק, החל מתאריך 1/1/08 חייב כל מעביד (למעט סוגי עובדים מעטים) להפריש לביטוח פנסיוני לעובד (פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל). שיעורי ההפרשה של העובד והמעביד הינם 0.83% כל אחד בשנת 2008, כשהאחוז הינו במגמת גידול עד 5% כל אחד בשנת 2013). כדי לפתוח לעובד את קרן הפנסיה/ביטוח מנהלים/קופ"ג יש לפנות לסוכן ביטוח.

אין משמעות אם יש לעובד עבודה נוספת (המעביד הנוסף יפריש עבורו כספים לפנסיה).

 

 

שאלה:

אני עובד במשרה חלקית כמתכנת בחברה ומרוויח 2000 ש"ח. דרך האינטרנט מצאתי עבודה נוספת בשכר של 5000 ש"ח אבל מקום עבודה זה אינו מעונין להוציא לי תלוש, אלא לתת לי צ'ק כקבלן (פרילנסר). אני לא עצמאי. מה אני צריך לעשות?

 

תשובה:

הדרך הפשוטה ביותר הינה להירשם ברשויות המס כ"עוסק פטור" (כלומר פתיחת תיק עצמאי בסטאטוס "עוסק פטור"). עוסק פטור הינו "שקוף" לרשויות מע"מ (לא משלם ולא מנכה מע"מ) ומדווח רק למס הכנסה וביטוח לאומי. הרישום הינו קל מאוד, ניגשים למס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי באזור מגוריך עם ת.ז. ושיק מבוטל (לאימות חשבון הבנק שלך). את הטופס לפתיחת התיק תקבל במשרדי רשויות המס.  

 

 

שאלה:

תשלום מס במקור.

אני תכשיטנית ולפני מספר חודשים פתחתי עסק.

האם כדאי לי לשלם מקדמות למס ההכנסה או לבקש פטור ולשלם מס, אם אצטרך בשנה הבאה?

 

תשובה:
מבחינה כלכלית, אין הבדל בין שתי החלופות. לאחר הגשת הדוח השנתי למס יחייבו אותך לפי התוצאות שלך בפועל. ההבדל הוא מבחינת תזרים המזומנים שלך (האם לשלם עכשיו או לשלם בעתיד). שימי לב, כי לאחר הגשת הדוח השנתי הראשון שלך, באם תהייה בו הכנסה חייבת במס, אז מס הכנסה ידרוש ממך מקדמות מס.

 

 

שאלה:

אני עובד כשכיר בשני מקומות עבודה. עכשיו הוצעה לי עבודה במקום שלישי. האם כדאי לי לפתוח תיק במס הכנסה כעצמאי? מה עדיף לי?

 

תשובה:

השאלה היא: האם יש לך הוצאות בגין ההכנסות, וכמה?

אם לעסק, או לך, כשכיר, יש בצד ההכנסות גם הוצאות בייצור ההכנסות כדאי לפתוח תיק במס הכנסה ואז להזדכות על ההוצאות.

דוגמא מהשטח:  אדם היה שכיר ב-4 מקומות כמחלק עיתונים ומקומונים, הגיע להכנסה של 18,000 בחודש ברוטו ושילם מס הכנסה גבוה.

הוא קיבל ממעסיקיו משכורת בלבד ושילם מכיסו את כל ההוצאות שהיו לו בגין עבודתו: הוצאות רכב, בעיקר דלק וגם ביטוח ותיקונים, הוצאות פלאפון, אש"ל. בנוסף הוא הפריש סכום נכבד לקופת פנסיה ולביטוח חיים. לאחר קבלת יעוץ, הוא פתח תיק במס הכנסה, והתחיל לעבוד מול מעסיקיו הקודמים באמצעות חשבוניות. כך יכול היה גם להזדכות על ההוצאות וגם להזדכות על מע"מ תשומות. התוצאה: תשלום מס הכנסה נמוך משמעותית. בנוסף, הוא החליט להעסיק עובד ובכך אפשר לעצמו לקחת עבודות נוספות, והמחזור שלו עלה.

יש לציין, כי ניהול תקבולים ותשלומים, שתצטרך לעשות הוא פשוט. גם אם תעדיף להעסיק מנהל חשבונות, התשלום קטן, ואילו החיסכון במס הוא גדול.

 

 

שאלה:

חבר הציע לי לנהל את ההשקעות שלי בחברת השקעות שהוא מכיר. אני פחדתי שהכסף ילך לאיבוד ולכן שמתי את הכסף בחשבון בנק מיוחד, אבל חברת ההשקעות מנהלת אותו. בחברת ההשקעות הציעו לי לנהל אצלם את החשבון, כי כך העמלות יקטנו. מה דעתך?

 

תשובה:

הסיבה שפתחת חשבון בנק מיוחד לחברת ההשקעות היא בגלל הביטחון שהבנק נותן לך. בעצמך אמרת שזה לא חשבון רגיל אלא רק חשבון שפועלים דרכו.

לכן, בעניין זה חברת ההשקעות (ואני לא מתייחסת לחברה ספציפית) צודקת. השימוש בחשבון בנק הוא יקר יותר מאשר פעילות באמצעות חברת השקעות, מה עומד בשורש העניין? פעם היו רק בנקים. ושם עשינו הכול כמעט.

בחמש השנים האחרונות נפתחו חברות השקעות רבות, של גופים גדולים וידועים, המנהלות חשבונות ללקוחותיהם. בחשבון מנהלים השקעות וגובים על כך עמלות על פעולות קניה ומכירה ועוד. בדרך כלל העמלות של חברות ההשקעות (הגדולות - בודאי) נמוכות משמעותית מאילו של הבנקים.בהשקעות- נושא העמלות הוא חשוב לרווח, שבסופו של דבר אנחנו רושמים על ההשקעה.
חברות השקעה רבות מודעות לעובדה שאנשים סומכים על הבנקים (הם לא יפלו...) ופוחדים מחברות השקעות, אז הם מציעות לנהל את ההשקעות דרך חשבון הבנק.

אם אתה בודק ויודע מיהי חברת ההשקעה שלך (ואני לא מתייחסת לזו ששאלת עליה או לכל שם אחר, אלא בכלליות) ויודע שהיא אמינה, אין שום סיבה להחזיק חשבון בנק מיוחד לשם כך.מעבר לכך, צריך לזכור שאתה נדרש לשלם גם את העמלות הרגילות בגין פעולות בנקאיות שתבצע, כמו: פעולה מול בנקאי, ואם זה חשבון עסקי תדרש לתשלומים נוספים.

 

 

שאלה:

כמה מס הכנסה אני אשלם אם פתחתי עכשיו חברה חדשה?

 

תשובה:

צריך להבדיל בין שני סוגים של תשלומי מס בחברה. :

1. מס הכנסה ניכויים-  ניכוי מס ההכנסה מהמשכורת של הבעלים בחברה (ושאר העובדים)- הבעלים בחברה נחשב עובד (בעל שליטה) וככזה מוציאים לו תלוש משכורת. גובה מס ההכנסה, דמי ביטוח לאומי ומס בריאות נגזרים מגובה המשכורת בדיוק כמו לכל שכיר.

2. מס ההכנסה של החברה. החברה משלמת מס עפ"י הרווח שלה, אבל היות ובתחילת השנה לא ניתן לדעת מה יהיה הרווח, נדרשת החברה לשלם מקדמות על חשבון. כשמדובר בחברה חדשה, או בחברה שמפסידה לאורך שנים ניתן לבקש ביטול מקדמות, או, למצער, הקטנתן.

על כל פנים, השומה הסופית תתבצע לאחר הגשת הדוחות הכספיים ואז יתכן החזר מס או תוספת מס. לכן, כדאי להתייעץ עם רואה חשבון בנושא, כי, למשל, במידה וצפוי רווח כדאי לשלם מראש מקדמות ולא לשלם באיחור מס הכנסה בתוספת ריבית.

עפ"י הרפורמה במס, גובה המס של חברות הולך ויורד בשנים האחרונות וימשיך לרדת. זהו נתון קבוע לגבי כל החברות, להבדיל מגובה המס לשכירים, שהוא מדורג.

 

 

 

 

דרונט בניית אתרים
© Daronet LTD.